"Enter"a basıp içeriğe geçin

Almanya’da çalışmak istiyorum, nereden başlamalıyım?

Almanya’da çalışmaya karar vermeden önce nasıl bir sürece girdiğini birçok kişi bilemiyor. Eminim size de birileri “dil öğrensen yeter abi, sonrasında iş buluyorsun ve Almanya’da çalışmaya başlıyorsun” gibi öğütler vermiştir. Bu tür bilgi kirliliklerine kanmadan gerçekçi bir şekilde işe koyulmak en önemlisi yoksa çok çabuk hayal
kırıklığına uğrayabilirsiniz. Tabii ki de Almanca öğreneceksiniz, ama bunun
yanı sıra üstesinden gelinmesi gereken birçok şey olacak, bürokrasi, kültürel
farklılıklar, sağlık sistemi ve işleyişi, sınavlar, yalnızlık bunlardan ilk aklıma gelenler. Ama bu süreçte yalnız değilsiniz, bu süreçten geçecek ilk kişi
de siz değilsiniz. Artık Almanya’ya Türkiye’den hekim göçü o kadar yaygın ki neredeyse her büyük hastanede birkaç Türk doktorla karşılaşacaksınız.

Bence başlanması gereken ilk nokta karar vermek olmalıdır. Kiminde birkaç ay sürdüğü söylenen ama birçok kişinin 1-2 yılını verdiği bu sürece girmek istiyor muyum? Yeni bir dil öğrenecek motivasyonum ve zamanım var mı? Başka bir ülkeye taşınmak için nedenlerim neler ve taşındığım ülkede aradığımı bulabilecek miyim?

Ben sizinle bu platform vesilesiyle kendi yaşadığım ve arkadaşlarımdan gördüğüm deneyimleri paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşabileceğiniz yerlere veya kitaplara yönlendirmeye çalışacağım.

Herkese sürecinde bol şans ve bol sabır diliyorum.

@almanyada_hekimlik

2 Yorum

  1. yücel baran
    yücel baran Mayıs 28, 2023

    eline diline sağlık çok faydalı oldu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir