"Enter"a basıp içeriğe geçin

Almanya’da Tıbbi denklik sınavı: Kenntnisprüfung

Kenntnisprüfung, tıbbi bilgilerinizin Almanya’da hekimlik yapmanız için yeterli olduğunu ve aslında ‘gerçekten’ doktor olduğunuzu kanıtlamanızı amaçlayan bir sınav. Bu başlıkta kendi Kenntnisprüfung deneyimimden ve sınavı geçmek için yararlandığım kaynaklardan bahsedeceğim. 

Almanya’ya Şubat 2019’da geldikten 1-2 ay sonra hiç Gutachterverfahren (yani tıbbi eğitimin uzman tarafından incelenmesi) sürecine girmeden doğrudan Kenntnisprüfunga başvurdum. 

Bu kararı vermemdeki ana sebepler:
Almancamın yeterli olması, çeviri için servet vermek istememem, sınavın çok genel bilgileri içeren bir sınav olduğunu bilmem, transkriptimin inceleneceği süreyi beklemeden daha erken Approbation almayı ummam. 

Tabii herşey umduğum gibi olmadı ve KSP randevum tam 8 ay sonra Kasım 2019’da geldi. Bu süre kişiden kişiye çok değişiklik gösterebiliyor bu nedenle siz de benim gibi Bavyera’dan başvursanız da 2 ay sonra da sınav randevusu alabilirsiniz 22 ay sonra da. Yine de denklik almak için başvurduğunuzda; belgelerinizin çevirisi ve bu belgelerin Gutachter tarafından incelenmesi daha uzun sürecektir. Ayrıca büyük bir olasılıkla, özellikle de yeni mezunsanız bir eksik çıkabilir ve süreciniz daha da
uzayabilir. 

Velhasılıkelam ben doğrudan KSP için başvurdum ve şansıma da geçirmek isteyen iyi niyetli hocalar çıktı ve bu şekilde Approbation belgeme kavuşmuş oldum. Eğer merak ediyorsanız sınav içeriğinden, bana ve beraber sınava girdiğim kişilere ne gibi sorular geldiğinden de ileriki postlarda bahsedebilirim. 

KSP için çalıştığım kitaplar: Fallbuch Chirurgie 140 Fälle, Fallbuch Innere Medizin 150 Fälle oldu. Ayrıca Almanca EKG, Röntgen, MR, Ultrason yorumlamayı öğrendim. Strahlenschutz için online 2 saatlik bir ders aldım. Aklıma takılanlar için Amboss’tan yararlandım. 

Toplam çalışma sürem: 4 hafta, 2 haftasını izin alarak evde tamamen çalışmaya ayırdım.

Yanıma öğrendiklerim kar kaldı, ve sınav sayesinde tıbbi terimlerin Almancasına daha çok hakim olduğum için iş arkadaşlarımla daha iyi iletişim kurabilir oldum.

Bu da benim Approbation hikayem.

@almanyada_hekimlik

2 Yorum

  1. hasan
    hasan Şubat 24, 2022

    başarılarınızın devamını dilerim. rusya kazan federal tıp yada türkiyede tıp mezunları denklik durumu isviçrede nasıldır hocam, en az b1 almanca + bu sınavamı girmemiz gerek, bir de türkiyede tıp fakülteleri ve rusyada ki kazan federal üniversitesi isviçre de tanınırlığı var mıdır? cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir