"Enter"a basıp içeriğe geçin

Praxis’te çalışmak

Almanya’da iş bulabileceğiniz yerler içerisinde Üniversite hastaneleri, diğer hastaneler (eğitim kliniği veya yerel hastaneler), muayenehaneler (Praxis) sayılabilir.

Bizim ülkemizde çok alışık olmadığımız bir iş alanı olan muayenehanede (Praxis) ‘angestellter Arzt’ (Türkçe’ye sözleşmeli hekim olarak çevrilebilir) olarak çalışmanız mümkün. Tabii kendiniz de Praxis açabilirsiniz ama bu çok sonrasının bir konusu.
Praxis’ler hasta yoğunluğuna yetişemedikleri için sözleşmeli hekimleri çalıştırmaya başladılar. Bunların ilanlarını yine iş arama sitelerinden bulabilir veya bir arkadaşınız vesilesiyle başvurabilirsiniz. 

Praxis’te çalışmanın avantajları ve dezavantajları olabilir. Öncelikle yatan hasta, acil hasta veya nöbet gibi kavramlar olmadığı için çok daha rahat bir çalışma ortamı olduğunu düşünüyorum. Belli bir hasta popülasyonunuz var ve çoğunlukla randevu ile size başvuran hastaların muayene ve tedavilerini uyguluyorsunuz. Alanınız dışında kalan veya acil olduğunu düşündüğünüz hastaları başka Praxis veya hastanelere kolaylıkla sevk edebiliyorsunuz.

Eğer birlikte çalıştığınız hekimlerin eğitim verme izni (Weiterbildungserlaubnis) varsa asistanlık eğitiminizin bir kısmını da ilgili branşın bulunduğu bir Praxis’te yapabilirsiniz. Tabii asistanlık yapmanın en önemli kriteri denkliğinizi yani Approbation belgenizi almış olmanız. 

Ayrıca ister hastanede isterse Praxis’te çalışın çalışma şartlarınız işveren ile sizin aranızdaki sözleşmeye bağlı. Yani maaş, çalışma saatleri, çalışma günleri veya ek haklarınızın tamamı sözleşme imzalanmadan önce pazarlık edilebilecek değişkenler. Belki de Türkiye’de en alışık olmadığımız konulardan birisi de bu olabilir.

@almanyada_hekimlik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir