"Enter"a basıp içeriğe geçin

Almanya’da Ehliyetinizi Çevirtmenin Adımları

Almanya’da bisiklet sürmek ve toplu taşıma oldukça konforlu ama araba fiyatları da düşük. Bu nedenle araba kullanmaya devam etmek ve ehliyetimi çevirtmek benim için önemliydi.

Almanya’ya taşındıktan sonraki ilk altı ay Türk ehliyetinizi kullanabiliyorsunuz ama altı aydan sonra çevirtmeniz (Umschreibung) gerekiyor.

Her bürokratik işlemde olduğu gibi bu ehliyet çevirtme işlemi de bir kaç adımdan oluşuyor. Bunlardan ilki ikamet ettiğiniz şehrin belediye binasında bulunan Führerscheinstelle’ye bizzat başvurmanız.

⁃ Göz testi (Sehtest). Eğer gözlük kullanmıyorsanız ve gözünüz %70 ve daha iyi görme performansına sahipse herhangi bir gözlükçüden yaptıracağınız ücretsiz bir test ile göz testi belgesini edinebilirsiniz. Aksi takdirde bir göz doktoru bulmanız gerekiyor bu belgeyi almak için.

⁃ Bir diğer belge ise ilk yardım kursuna (Erste-Hilfe-Kurs) katıldığınıza dair belge. ,Bu kursu ikamet ettiğiniz yerin yakınlarında Führerschein için veren bir yer bulmanız oldukça kolay. Bazı kurs yerlerinde aynı zamanda göz testi de yapılabiliyor. Ancak doktor olduğunuzu belirttiğinizde bu belgeye ihtiyaç duymayabilirsiniz.

⁃ En önemli nokta ise bir ehliyet kursu (Fahrschule) bulmak ve ehliyet sınavlarına bu kurs üzerinden girmek (pratik ve teorik). 
Teorik sınava biraz çalışmak gerekiyor. Sınav soruları belirli bir soru havuzundan olduğu için soruların üzerinden birkaç kere geçmek yeterli oluyor. Bu sınava dilerseniz Türkçe de girebiliyorsunuz. Sınav tablet üzerinden yapılıyor ve birden fazla doğru şıkkı olabilen çoktan seçmeli bir sınav. Videolu sorular da mevcut. 
Pratik sınav için ise öncelikle teorik sınavı geçmek gerekiyor ve sınavın nasıl olacağını anlamak için bir iki pratik derse gönüllü olarak katılmanızı öneririmlir. Ehliyet kursunu seçerken dikkat etmeniz gereken şey ise mümkün olan en kısa sürede size bir sürüş eğitmeni tayin etmesi ve sınava hazır hale gelebilmeniz. Sürüş eğitmeni sizin sınava hazır olduğunuzu düşündüğünde sınava girebiliyorsunuz. Bazı büyük şehirlerde bu süreçler biraz uzun olabiliyor.

Pratik sınavı geçtiğinizde ise ehliyetinizi hakettiniz demektir. Belediyedeki ilk başvurduğunuz trafik şubeden teslim alabilirsiniz.

@almanyada_hekimlik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir