"Enter"a basıp içeriğe geçin

Almanya’da Doktor Maaşları

Türkiye’deyken herkesin diline pelesenk olmuş ve üzerine türlü şehir efsaneleri uydurulmuş doktor maaşlarından burada da bahsetmemek olmazdı. ‘Almanya’da doktor maaşları düşükmüş, değdi mi gitmene’.. ‘ooo Almanya’da Euro kazanacaksın, ben olsam bir dakika durmam giderim’. Maaş aşağı maaş yukarı, herkesin Almanya’ya taşınma nedeni / motivasyonu tabii kendine.
Ama yine de gelmeden önce bilmek gerekir. Maaşının ne kadar olacağı konusuna bu postta elimden geldiğince cevaplandırmaya çalışacağım. Belki bir sonraki postta da giderlerin ne kadar olacağına bakarız?

Almanya’da birçok hastanede TV-Ärzte denen ve yıllık pazarlıklarla belirlenen bir maaş sistemi var. Amacı benim anladığım kadarıyla hastanelerin özel şirketlerce yönetilmesi nedeniyle bir kontrol sağlayabilmek, belki de doktorlar arasında adaletli maaş dağılımı ve doktorların suistimal edilmesine engel olmak olabilir.

TV-Ärzte diye google’da aratırsanız birçok site çıkar karşınıza. Kaç yıllık deneyiminiz olduğu, ne tür bir hastanede çalıştığınız (üniversite hastanesi, özel hastane, devlete bağlı hastaneler) ve pozisyonunuza göre (Assistenzarzt/Facharzt/Oberarzt/leitender Oberarzt) tablodan alacağınız brüt maaşı görebilirsiniz. (Örneğin https://www.praktischarzt.de/arzt/tv-aerzte-tarifvertraege/ ). Gördüğünüz gibi maaş 4800 EUR’dan başlıyor 10.000 EUR’ları buluyor. Tuttuğunuz ek nöbet veya yaptığınız ek bir çalışma varsa bunun üzerine eklenebiliyor (iş sözleşmenize göre).

Bu brüt maaşınızdı. Net elinize geçen maaş ise bundan daha az. Birçok kesinti kalemi olduğu için %100 olmasa da yaklaşık bir tahmin yürütebileceğiniz ve yine google’da birsürü versiyonunu bulabileceğiniz ‘Brutto Netto Rechner’ ile Netto maaşınızı kolayca hesaplayabilirsiniz (Örneğin: https://www.brutto-netto-rechner.info/). Bu hesaplayıcılarda önemli olan vergi sınıfınızdır. Eğer bekarsanız veya eşiniz çalışmıyorsa Steuerklasse 1, eşiniz de çalışıyorsa biriniz 3 biriniz ise 5 oluyor (hangisi daha avantajlıysa onu seçebiliyorsunuz).

Ama tabii eğer hastane değil Praxis’te çalışacaksanız sözleşmede yazan maaşı alacaksınız, bu konuda pazarlığı kendiniz yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir