"Enter"a basıp içeriğe geçin

Almanya’da reçete yazmak

Almanya’da reçete yazarken bilinmesi gereken bazı farklılıklar var. Öncelikle bütün reçeteler normalde bilgisayarda elektronik olarak yazılıp, bunun için üretilmiş özel reçete kağıtlarına çıktı alınıyor. Hasta ismi / tarih / sağlık sigortası / ilacın yazıldığı kurum ve hekim gibi bilgiler otomatik olarak reçetede yer alıyor. Siz hekim olarak elektronik olarak yazdığınız reçetenin ilaç kısmını doldurup çıktı alıyorsunuz. Hastanenizde kullanılan programa göre değişmekle birlikte, birçok reçete programının içerisinde endikasyon/etken madde/piyasa ismi ile arama yapabileceğiniz ve ilaçla ilgili prospektüs bilgisine de ulaşabileceğiniz bir veri bankası oluyor. Bütün bunlar aslında reçete yazmayı bir hayli kolaylaştırıyor. Tabii boş reçete çıktı alıp elle de yazabilirsiniz ancak Almanya’da çok tercih edilmiyor.

Bir diğer farklılık ise reçete türleri. Burada da bizdeki gibi reçeteler renklerine göre ayrılıyor ama farklı renkler farklı şeyleri ifade ediyor.

  • Pembe reçete: normal sağlık sigortası bulunan tüm vatandaşlar için kullanılan reçete tipi (Kassenrezept).
  • Mavi reçete: Sağlık sigortası olmadığı için ilacın ücretini tamamen kendisi ödeyecek veya özel sigortası bulunan kişiler için kullanılan reçete (Privatrezept).
  • Yeşil reçete: Özellikle reçetesiz alınabilecek bir ilacı reçete ediyorsanız kullanabileceğiniz bir reçete türü. Çünkü pembe reçete ile yazdığınız her ilacın ücreti sigortanın size o hasta için ayırdığı belli bir bütçeden kesiliyor. Eğer reçete ile alınması zorunlu olmayan bir ilaç yazdıysanız o zaman bu reçeteyi kullanarak Praxis veya hastanenizin zarar etmesine engel olabilirsiniz ve ilacın ücreti hastadan çıkar (Tabii yine de bu ilaçlar için pembe reçete kullanılarak, ilaç ücretinin sigortadan karşılanması sağlanabilir). Bu alanda yeşil veya pemve reçete kullanmanız sizin inisyatifinizde. Eğer hasta endikasyonu olmayan bir ilacı özel olarak illaki istiyorsa da yeşil reçeteye yazıp, sigortanın karşılamamasını sağlayabilirsiniz.
  • Sarı reçete: Bizdeki yeşil reçetenin muadilidir. Bağımlılık yapabilecek ilaçlar için kullanılır.

Resimde vikipedi’den alıntı bir örnek Pembe reçete görebilirsiniz. (Von Lumu (talk) – Muster 16 (7.2008), Gemeinfrei, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20197907)

Almanların ilaç kullanımı ile ilgili alışkanlıklarını başka bir posta bırakıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir